ورزش ، پوشش ، تندرستی و در نهایت موفقیت

ورزش فقط مربوط به ظرفیت هوازی و اندازه عضلات نیست. مطمئناً ورزش می تواند سلامت جسمی و اندام شما را بهبود بخشد، دور کمر شما را کوتاه کند، زندگی جنسی شما را بهبود بخشد و حتی سال ها به زندگی شما اضافه کند. اما این چیزی نیست که بیشتر افراد را برای فعال ماندن تشویق می کند.

افرادی که به طور منظم ورزش می کنند، تمایل دارند این کار را انجام دهند، زیرا به آنها احساس خوبی می دهد. آن‌ها در طول روز احساس انرژی بیشتری می‌کنند، شب‌ها بهتر می‌خوابند، خاطرات واضح‌تری دارند و احساس آرامش و مثبت‌تری نسبت به خود و زندگی‌شان دارند. و همچنین یک داروی قدرتمند برای بسیاری از چالش های رایج سلامت روان است.

ورزش منظم می تواند تأثیر مثبت عمیقی بر افسردگی، اضطراب و ADHD داشته باشد. همچنین استرس را از بین می برد، حافظه را بهبود می بخشد، به خواب بهتر کمک می کند و خلق و خوی کلی شما را تقویت می کند. و لازم نیست برای بهره‌مندی از مزایای آن، یک طرفدار تناسب اندام باشید. تحقیقات نشان می‌دهد که مقدار کم ورزش می‌تواند تفاوت واقعی ایجاد کند. صرف نظر از سن یا سطح تناسب اندام خود، می توانید یاد بگیرید که از ورزش به عنوان ابزاری قدرتمند برای مقابله با مشکلات سلامت روان، بهبود انرژی و دیدگاه خود و بهره مندی بیشتر از زندگی استفاده کنید.

ورزش و افسردگی
مطالعات نشان می دهد که ورزش می تواند افسردگی خفیف تا متوسط را به همان اندازه داروهای ضد افسردگی موثر درمان کند – البته بدون عوارض جانبی. به عنوان یک نمونه، مطالعه اخیر انجام شده توسط دانشگاه هاروارد T.H. دانشکده بهداشت عمومی چان دریافت که ۱۵ دقیقه دویدن در روز یا پیاده روی به مدت یک ساعت خطر ابتلا به افسردگی شدید را تا ۲۶ درصد کاهش می دهد. علاوه بر تسکین علائم افسردگی، تحقیقات همچنین نشان می دهد که حفظ برنامه ورزشی می تواند از عود مجدد شما جلوگیری کند.

ورزش به چند دلیل یک مبارزه قوی با افسردگی است. مهمتر از همه، همه انواع تغییرات در مغز، از جمله رشد عصبی، کاهش التهاب، و الگوهای فعالیت جدید که باعث ایجاد احساس آرامش و رفاه می شود را ترویج می کند. همچنین اندورفین، مواد شیمیایی قدرتمندی را در مغز شما آزاد می کند که به روحیه شما انرژی می دهد و احساس خوبی به شما می دهد. در نهایت، ورزش همچنین می تواند به عنوان یک عامل حواس پرتی عمل کند، و به شما این امکان را می دهد که زمان آرامی برای خروج از چرخه افکار منفی که افسردگی را تغذیه می کنند، پیدا کنید.

ورزش و اضطراب
ورزش یک درمان طبیعی و موثر ضد اضطراب است. تنش و استرس را تسکین می دهد، انرژی جسمی و ذهنی را افزایش می دهد و از طریق ترشح اندورفین، رفاه را افزایش می دهد. هر چیزی که شما را به حرکت وادار کند می‌تواند کمک کند، اما اگر به جای منطقه‌بندی توجه کنید، سود بیشتری خواهید داشت.

سعی کنید به احساس برخورد پاهایتان با زمین، به عنوان مثال، یا ریتم تنفستان، یا احساس باد روی پوستتان توجه کنید. با افزودن این عنصر تمرکز حواس – واقعاً تمرکز بر بدن و احساس آن در حین ورزش – نه تنها وضعیت جسمانی خود را سریع‌تر بهبود می‌بخشید، بلکه ممکن است بتوانید جریان نگرانی‌های دائمی را که در سرتان می‌گذرد، قطع کنید.

ورزش و استرس
آیا تا به حال متوجه شده اید که وقتی تحت استرس هستید، بدنتان چه احساسی دارد؟ ماهیچه های شما ممکن است منقبض شوند، به خصوص در صورت، گردن و شانه ها، و باعث ایجاد درد در پشت یا گردن یا سردردهای دردناک شوند. ممکن است احساس سفتی در قفسه سینه، ضربان نبض یا گرفتگی عضلات داشته باشید. همچنین ممکن است مشکلاتی مانند بی خوابی، سوزش سر دل، معده درد، اسهال یا تکرر ادرار را تجربه کنید. نگرانی و ناراحتی تمام این علائم فیزیکی به نوبه خود می تواند منجر به استرس بیشتر شود و یک چرخه معیوب بین ذهن و بدن شما ایجاد کند.

ورزش یک راه موثر برای شکستن این چرخه است. فعالیت بدنی علاوه بر ترشح اندورفین در مغز، به شل شدن عضلات و کاهش تنش در بدن کمک می کند. از آنجایی که بدن و ذهن بسیار به هم مرتبط هستند، وقتی بدن شما احساس بهتری داشته باشد، ذهن شما نیز همینطور خواهد بود.

درباره ی کامران جوادی